وین بهترین شهر دنیا برای زندگی اعلام شد

وین، بهترین شهر دنیا برای زندگی، طبق تحقیقات واحد اکونومی سال ۲۰۱۸ اعلام شد.

وین بهترین شهر دنیا برای زندگی اعلام شد

وین به‌عنوان بهترین شهر دنیا برای زندگی اعلام شد. با این انتخاب، ملبورن به رتبه دوم تنزل یافت. این در حالی است که لندن و نیویورک حتی در رتبه‌های ۱ تا ۴۰ هم نیستند. سه شهر برتر دنیا در اتریش و سه شهر برتر دیگر در کانادا قرار دارند. در اروپا تنها وین و کپنهاگ جزو ۱۰ شهر برتر هستند. بدترین شهر برای زندگی دمشق اعلام شده است.

طبق تحقیقات، وین برای اولین بار بهترین شهر دنیا برای زندگی معرفی شده است. پایتخت اتریش، با این پیشرفت خود باعث شد تا با اختلاف ۰.۷ درصد، ملبورن در سال ۲۰۱۸ دومین شهر قابل زندگی در دنیا باشد. بدترین شهر دنیا برای زندگی پایتخت سوریه، دمشق است.

واحد اطلاعات اکونومی، به‌عنوان بخشی از رتبه‌بندی زندگی جهانی، این فهرست را برای سال ۲۰۱۸ فراهم آورده است. این مطالعه (که هر ساله انجام می‌شود)، ۱۴۰ شهر را از سراسر دنیا بررسی و آن‌ها را براساس ثبات، سلامت، فرهنگ و محیط، تحصیلات، و زیرساخت رتبه‌بندی کرده است.

پس از وین و ملبورن، اوساکا در ژاپن سوم، کلگری در کانادا رتبه چهارم و سیدنی رتبه پنجم را کسب کردند. فقط یک شهر اروپایی دیگر موفق شده رتبه زیر ۱۰ را کسب کند و آن کپنهاگ در دانمارک است.

بالاترین رتبه شهرهای انگلیسی متعلق به منچستر (با رتبه ۳۵) است، در حالی که لندن در رتبه ۴۸ قرار دارد.

شهرهای کانادایی (چه در منطقه و چه در جهان) سه تا از رتبه‌های بالای ۱۰ را از آن خود کرده‌اند.

شهرهای آمریکای لاتین نیز در رتبه‌بندی خوبی قرار دارند.

طبق گزارشات:

«نیویورک (۵۷)، لندن (۴۸)، و پاریس (۱۹) جزو مرفه‌ترین و ثروتمندترین شهرهای دنیا هستند، اما هر سه دارای بالاترین رتبه جرایم، تراکم و مشکلات حمل‌ونقل عمومی هستند».

سان‌خوآن به دلیل ۲ توفان که در سال ۲۰۱۷ در پروتوریکو اتفاق افتاد و زیرساخت‌ها را ویران کرد، به رتبه ۲۱ تنزل کرده است.

در آسیا، هنگ‌کنگ که به خاطر «انقلاب چتر» در سال ۲۰۱۵ و ترسی که در دل بقیه ایجاد کرد، تنزل رتبه پیدا کرده، اما حالا خود را به رتبه ۳۵ رسانده است. با اینکه در سال گذشته این رتبه را، برای اولین بار سنگاپور از آن خود کرده بود، اما امسال هنگ‌کنگ با ۰.۱ درصد اختلاف این رتبه را از رقیب خود گرفت.

۱۰ شهر آخر فهرست متعلق به خاورمیانه، آفریقا و آسیا هستند. دلیل این رتبه‌بندی خشونت ناشی از جنایت، طغیان، تروریسم و جنگ در این شهرها است.

علاوه‌بر دمشق، داکا پایتخت بنگلادش، لاگوس پایتخت نیجریه، کراچی پایتخت پاکستان، و پورت مورسبی پایتخت پاپوآ گینه نو، دارای رتبه‌های بسیار پایینی هستند.

 

منبع : کجارو